EnglishFrenchGermanItalianRussianTurkish

SIK SORULAN SORULAR

Soru: Nasıl Rezervasyon Yapılabilir?

Sitemizin ana sayfasında bulunan rezervasyon takviminden ihtiyacınız olan tarihleri belirterek araç seçiminizi yapınız ve diğer adımlar için devam ediniz. Hakkınızda yeterli bilgi kapsayan formunuz elimize ulaştığında rezervasyon bilgileriniz tarafımızdan incelenir ve olumlu veya olumsuz olarak size e-posta gönderilerek bilgi verilir. Ayrıca telefon ya da faks ile de rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Soru: Rezervasyonu Yapılmış Araç Nasıl Teslim Alınabilir?

Araç, eğer `Havalimanında Teslim` koşuluyla rezerve edilmiş ise, Odessa Car Hire`dan bir personel, havaalanında geleceğiniz terminalin yolcu çıkış kapısında adınızın yazılı olduğu bir tabela ile sizi karşılayacaktır. Rezervasyon otel ya da herhangi bir adreste teslimat olarak yapılmışsa, Odessa Car Hire` dan bir personel belirtilen adreste araç teslimini yapacaktır.

Soru: Araç Kiralama Fiyatları Neleri Kapsar?

Kiralanan araçlar ile sınırsız kilometre yapabilirsiniz. Şehir merkezi içindeki oteller ve havalimanına araç teslim alma ve bırakma ücretsizdir. Sitemizde belirtilen tüm fiyatlara araçların rentacar kasko ücretleri ve K.D.V dâhildir. Sitemiz aracılığı ile yaptığınız rezervasyon sonucunda belirtilen ücret sabitlenir ve hiçbir şekilde sonradan ek bir ücret talep edilmez. Sitemizdeki fiyatlar her zaman günceldir ve istediğiniz tarihe istediğiniz zaman rezervasyon yapabilirsiniz. Rezervasyon yapıldıktan sonra sitemizde olası fiyat değişikliklerinden etkilenmezsiniz. Bu yüzden erken rezervasyon yapmanız her zaman sizin için daha karlı olacaktır.

Soru: Ödeme Nasıl Yapılır?

Aracı size teslim eden personelimize, TL, Euro veya Amerikan doları ile ya da Visa veya Master Card kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

Soru: Rezervasyonumu Nasıl İptal Edebilirim?

Aracı alış tarihinizden en az 1 hafta öncesine kadar iptal gerekçesi belirtmeksizin e-posta ile rezervasyonunuzu iptal etme talebinde bulunabilirsiniz. Aracı alış tarihinize 1 haftadan daha kısa bir zaman kalmış ise kiralama tutarının %5`i hesabınızdan veya kredi kartınızdan tahsil edilir. Ödemenin tamamını daha önceden yapmış iseniz bu tutar belirteceğiniz bir hesap numarasına derhal gönderilir.

Soru: Araç Arızalanırsa Ne Olur?

Seyahatinizde teknik problemlerle karşılaşmamanız için araçların periyodik bakımları zamanında ve eksiksiz olarak yapılmaktadır. Buna rağmen; bir arıza olduğu takdirde, sorunu en kısa zamanda gidermek garanti edilir. Arıza büyük ise, aracınız başka bir araçla değiştirilir.

Soru: Acil Durumlarda Odessa Car Hire ile Nasıl İletişim Kurulabilir?

Hafta içi saat 08.00 ile 19.30 arası bürodan +90(252) 363 0384 ya da 7 gün 24 saat +90 532 205 3983 nolu cep telefonundan Odessa Car Hire yetkililerine ulaşabilirsiniz.

Soru: Kaza Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Araç hareket ettirilmeden, 155`den trafik polisine ulaşılmalıdır. Trafik, alkol raporu ve kazaya karışan diğer araçların trafik sigortalarının fotokopileri alınmalıdır.

TÜM ARAÇLARIMIZ

Tüm Araçları Göster